Jak leczyć RZS bez leków?

Jak leczyć RZS bez leków?

RZS – czy tę podstępną chorobę można leczyć bez leków?

Czy osoba zdrowa jest w stanie zrozumieć jak wygląda życie kogoś, kto zmaga się z RZS? Gdy zapięcie zamka błyskawicznego, uczesanie się  czy wyjście po schodach stanowią przykre utrudnienia codzienności. Dla wielu z nas reumatoidalne zapalenie stawów, czyli w skrócie RZS, kojarzy się jako dolegliwość ludzi starszych, ale prawda jest taka, że może ono zacząć się rozwijać także w młodym wieku. Ważne jest, by umieć rozpoznać pierwsze objawy choroby i szybko zacząć działać, zanim odbierze ona nam radość życia. 

Czym jest RZS?

Reumatoidalne zapalenie stawów to autoimmunologiczna przewlekła choroba, której głównymi symptomami są przede wszystkim nieprzewidywalne nawroty bólu, sztywności i obrzęku stawów. Jednak cała lista objawów, które mogą wskazywać na jej pojawienie się, jest bardzo długa. Wśród nich warto wyróżnić  ból mięśni, stan podgorączkowy, utratę apetytu, ogólne osłabienie. RZS zaczyna się w stawach, lecz ostatecznie atakuje cały organizm – układ krwionośny, sercowy, oddechowy, mięśniowy, nerwowy. Stan zapalny pojawia się w błonie maziowej stawów, co prowadzi do zniekształcenia chrząstki stawowej oraz do zesztywnienia samych stawów. Przyczyny powstawania tej choroby nadal pozostają niejasne, ale na jej rozwój może mieć wpływ kilka czynników, w tym genetyczny, płeć (kobiety zapadają na nią częściej), przebyte infekcje wirusowe, zaburzenia układu immunologicznego, styl życia.

Jakie znamy sposoby leczenia RZS?

Wielu lekarzy podkreśla znaczenie terapii farmakologicznej połączonej z fizjoterapią, odpowiednią dietą i zmianą stylu życia. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że większość znanych leków na RZS może powodować wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych, co znaczy, że lecząc jedną dolegliwość, otrzymujemy „w prezencie” kolejne. Chorzy, by zniwelować ból i stan zapalny często sięgają po Aspirynę, czyli kwas acetylosalicylowy, nie zdając sobie sprawy, że przy częstym stosowaniu prowadzi ona do poważnych problemów żołądkowych i pozostaje w systemie przez długi okres.

Jak leczyć RZS bez leków? Czy to możliwe?

Tak! Znane są związki pochodzenia naturalnego wykazujące dużo wyższą skuteczność od popularnych na rynku leków w eliminowaniu bólu i stanu zapalnego w stawach, a ich działanie zostało potwierdzone naukowo. Wśród nich warto wyróżnić wyciąg z kory wierzby (Cortex salicis), znany już w starożytności jako skuteczny środek w zwalczaniu stanów zapalnych i gorączkowych. Zawiera bowiem związki kwasu salicylowego używanego do leczenia reumatycznego zapalenia stawów, dny i innych przewlekłych schorzeń reumatycznych, a także glikozydy, pochodne kwasu cynamonowego, kwas elagowy, flawonoidy oraz garbniki z grupy katechin. Wszystkie wymienione tu związki wykazują silne właściwości przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe, a przy tym nie powodują wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, jak to ma miejsce w przypadku aspiryny.

Jak leczyć RZS bez leków?

Skuteczność wyciągu z kory wierzby w leczeniu RZS została potwierdzona dzięki badaniom przeprowadzonym na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie prowadzonym przez  Prof. Leonidasa Samochowca oraz Dr. N. Med. Alinę Glinko. Podczas badania porównano właściwości kwasu acetylosalicylowego (aspiryny – związku syntetycznego) z wyciągiem z wierzby, wykazując, że Cortex salicis wykazuje podobne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne jak aspiryna w 10-krotnie zwiększonej dawce. Z tego wynika, że syntetyczny lek można z powodzeniem zastąpić naturalnym preparatem, który nie spowoduje przy tym żadnych skutków ubocznych.  

Salio SB – pomoc na bolące stawy płynąca prosto z natury!

Preparat salio SB to skuteczna alternatywa dla syntetycznych leków na RZS, a jego głównymi składnikami są związki pochodzenia naturalnego:

  • Wyciąg z kory wierzby (Cortex salicis)
  • Kadzidłowiec (Boswellia Serrata)
  • Ekstrakt z pieprzu czarnego (piperyna)

Działanie kadzidłowca indyjskiego w leczeniu chorób stawów zostało potwierdzone poprzez liczne badania naukowe (Ammon, 2016; Ernsta, 2008; Abdel-Tawab, Werz i Schubert-Zsilavecz, 2011). Zawiera on bowiem unikalne kwasy alfa i beta bosweliowe oraz ich pochodne:

  • Kwas acetylo-beta-bosweliowy
  • Kwas 11-keto-beta-bosweliowy
  • Kwas acetylo-11-keto-beta-bosweliowy (znany jako AKBA)

To właśnie one są odpowiedzialne za hamowanie procesów zapalnych w stawach. Ich działanie opiera się na zasadzie synergii. 

Z kolei piperyna, występująca naturalnie w ziarnach czarnego pieprzu, zwiększa poziom wchłaniania substancji czynnych poprzez oddziaływanie na błonę komórkową jelit. Ponadto wykazuje także właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe. 

Wszystkie wymienione tu substancje organiczne, zamknięte w preparacie salio SB, skutecznie pomogą wyeliminować problem sztywnych i bolesnych stawów, nie podrażniając przy tym żołądka oraz nie wywierając negatywnego wpływu na pracę wątroby i nerek. Siła pochodząca z natury, lecz potwierdzona przez liczne badania naukowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Staramy się dostarczyć Ci najlepszą z możliwych obsługę, dlatego używamy ciasteczek 🍪. Przeglądanie naszej strony oznacza zgodę na ich wykorzystanie.