Jak leczyć zwyrodnienia stawów

Choroba, która zaczyna się po trzydziestce. Czy można jej uniknąć? Jak leczyć zwyrodnienia stawów?

Zwyrodnienie stawów jest nieprzyjemną i utrudniającą codzienne życie przypadłością, która dotyka bardzo wiele osób, lecz prawdopodobieństwo zapadnięcia na nią rośnie wraz z wiekiem. Wśród ludzi starszych stanowi główną przyczynę niepełnosprawności. Pierwsze symptomy można jednak zauważyć już po 35 roku życia. Odczuwasz problemy przy wchodzeniu po schodach? Zejście z łóżka zajmuje więcej czasu niż zwykle? Nie jesteś w stanie całkowicie wyprostować swoich nóg? Pierwsze objawy zwyrodnienia stawów to właśnie ból, sztywność i ograniczenie ruchomości stawów. Najczęściej cierpimy z powodu zwyrodnienia stawów kolanowych, ale choroba ta atakuje także stawy w dłoniach, rękach, szyjnym i lędźwiowym odcinku kręgosłupa oraz biodrach. umieć rozpoznać pierwsze objawy choroby i szybko zacząć działać, zanim odbierze ona nam radość życia. 

Dolegliwość tę charakteryzuje stopniowa utrata chrząstki stawowej, co z kolei prowadzi do zmian w silnie unerwionej podchrzęstnej warstwie kości – to właśnie tu pojawia się ból. Z czasem dochodzi do wytworzenia się wyrośli kostnych, czemu często towarzyszy stan zapalny w całej torebce stawowej i okolicznych tkankach. Wciąż nie znamy dokładnego pochodzenia tej choroby, jednak możemy wyróżnić czynniki, które zwiększają ryzyko jej pojawienia się, takie jak:

  • Wiek (dotyka głównie ludzi starszych)
  • Płeć (częściej zapadają na nią kobiety)
  • Nadwaga (powoduje przeciążenie stawów)
  • Czynniki genetyczne
  • Przeciążenia i urazy (spowodowane np. nadmiernym treningiem lub ciężką pracą fizyczną)

Objawy zwyrodnienia stawów, poza bólem i sztywnością, można rozszerzyć do charakterystycznego trzeszczenia w stawach podczas ruchu, gromadzenia się płynu w stawie, pogrubienia stawu, a nawet zaniku mięśni. Choroba ta nie tylko utrudnia poruszanie się, ale negatywnie wpływa na całokształt naszej egzystencji, prowadzi do zaniku aktywności społecznej i zawodowej, izolacji, w niektórych przypadkach także depresji. Przestrzeń życiowa zaczyna ograniczać się do czterech ścian własnego pokoju. 

Jak leczyć zwyrodnienia stawów?

W celu złagodzenia bólu i innych dolegliwości związanych ze zwyrodnieniem stawów najczęściej chorym poleca się paracetamol oraz niesterydowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna lub ibuprofen. Należy jednak pamiętać, że przy dłuższym stosowaniu wszystkie te środki mogą wywierać negatywne skutki uboczne w obrębie układu pokarmowego, moczowego i krwionośnego. Paracetamolu zdecydowanie powinny unikać osoby z problemem niewydolności wątroby i nerek. 

Jak leczyć zwyrodnienia stawów
Watercolor willow branches painting.

Na szczęście współczesna nauka oferuje osobom cierpiącym z powodu zwyrodnienia stawów naturalne metody, dzięki którym skutecznie można powstrzymać postępującą chorobę, nie powodując przy tym niepożądanych skutków ubocznych. Zamknięte w preparacie salio BG glukozamina i wyciąg z kadzidłowca Boswellia Serrata, wsparte działaniem piperyny (wyciągu z pieprzu czarnego), cynku i witaminy C, pomogą w bezpieczny sposób zwalczyć stan zapalny i odbudować ubytki chrząstki stawowej. 

  • Chlorowodorek glukozaminy to substancja, która bierze udział w budowie chrząstki stawowej i płynu maziowego. Nasz organizm sam ją wytwarza, lecz wraz z wiekiem jego produkcja spada. Uzupełnienie odpowiedniego poziomu glukozaminy to podstawa terapii na bolące stawy. 
  • Boswellia Serrata dzięki wysokiej zawartości kwasów boswoliowych wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki i pozytywnie wpływa na ruchomość stawów. 
  • Piperyna znacząco zwiększa przyswajalność całego preparatu. 

Regularne stosowanie tabletek ziołowych salio BG pozwoli choremu powrócić do wykonywania codziennych czynności i odkryć na nowo płynącą z nich radość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Staramy się dostarczyć Ci najlepszą z możliwych obsługę, dlatego używamy ciasteczek 🍪. Przeglądanie naszej strony oznacza zgodę na ich wykorzystanie.